Tematy dla redakcji na 2014 rok

Z nowym rokiem 2014 redaktorzy Chrzan.info zrobili podsumowanie własnych oraz zgłaszanych im tematów, które warto by poruszyć na łamach. Zachęcamy do zgłaszania kolejnych, a tym bardziej – do wspólnego ich opracowania.

stroz_nocnyStróżka: w latach powojennych w Chrzanie (i innych wioskach) był opłacany przez gminę(?) stróż nocny. Trzymał nocną wachtę, chodził po wsi z trąbką, którą miał alarmować na wypadek pożaru, kradzieży lub innych niebezpiecznych wydarzeń. Po kilku latach etatowy stróż został zastąpiony przez mieszkańców. Każdy dom wystawiał stróża na nocny dyżur, a więc przeciętnie 2-3 razy w roku ktoś z domowników pełnił taką straż (w Chrzanie było wówczas około 100 budynków).

Most kolejowy: Dlaczego w Chrzanie został wybudowany most kolejowy? Jak wyglądał stary, drewniany most (może znajdzie się zdjęcie), kiedy i dlaczego został rozebrany i zastąpiony betonowym? Wymiana mostu nastąpiła ponoć dlatego że był za niski gdy elektryfikowano linię kolejową. Między linkami z prądem a konstrukcją mostu byłby zbyt mały prześwit. Ale dlaczego w ogóle most powstał na drodze z centrum wsi na pola a nie na znacznie bardziej ruchliwej drodze Klęka – Żerków?

stacja_kolejowa_zerkowNazwa stacji kolejowej – Żerków. Chodzą dwie historie o przyczynach nazwania stacji kolejowej w Chrzanie Żerkowem. 1) Żerkowiacy nie chcieli linii kolejowej, wówczas kolej była postrzegana jako niebezpieczna dla budynków (zaprószenie pożaru), zwierząt i ludzi. Dlatego stacja jest w Chrzanie, ale nazwano ją Żerków, aby na rozkładach jazdy podróżni łatwiej kojarzyli gdzie to jest. 2) Linia kolejowa miała biec przez Żerków, ale aby zaoszczędzić na kosztach budowy inwestor zmienił jej trasę na krótszą – przez Chrzan. W związku z tym, że były podpisane już jakieś umowy z miastem Żerków, doszło do sprawy sądowej, na której Żerków domagał się wywiązania z umowy. Sąd nie zmienił przebiegu linii kolejowej, ale nakazał inwestorowi nazwanie stacji Żerkowem.

Gdzie dzwonić, kogo i kiedy najskuteczniej naciskać aby zostały przywrócone połączenia kolejowe z Jarocinem i Wrześnią oraz Gnieznem. Lokalne połączenia kolejowe mogą istnieć gdy są dofinansowane przez samorząd wojewódzki(?). Dobrze byłoby znać numery telefonów do odpowiednich instytucji kolejowych oraz samorządowych gdzie można by interweniować w sprawie przywrócenia połączeń. Trzeba by się też dowiedzieć, kiedy są podejmowane decyzje o dofinansowaniu aby bić w dzwon o odpowiedniej porze.

Po trzęsieniu ziemi w styczniu 2012r. w kilku miejscach w okolicy: bodajże Stęgoszy, Lgowie, Osieku za Mieszkowem – zainstalowano stacje sejsmograficzne. Jak taka stacja wygląda i co udało im się zarejestrować od tego czasu?

W latach 90-tych został przy końcu ulicy Osiedlowej zainstalowany krzyż przydrożny. Krzyż ten został na początku II wojny światowej schowany przed hitlerowcami. Krzyż był schowany w ścianie stodoły przez prawie 60 lat. Gdzie ten krzyż stał oryginalnie? U kogo był schowany, dlaczego go nie odnaleziono wcześniej.

Fabryka Skroplonego Gazu Ziemnego przy krzyżówce/Dębno była flagową inwestycją firmy Krioton. W 2008r. zapowiadano, że będzie to największa w Europie innowacyjna fabryka skraplania gazu ziemnego (LNG). W 2009r. inwestycję sprzedano gdyż „Fabryka w Chrzanie, rozpoczęła produkcję lecz nie osiągnęła zapowiadanych mocy produkcyjnych. W powiązaniu z faktem niewypłacenia dotacji unijnej (22.000.000 zł) skłoniło to zarząd CP Energia do ponownego rozważenia celowości i opłacalności tej inwestycji.” Kim jest aktualny właściciel fabryki, jakie ma plany i czy mieszkańcy Chrzana znajdą kiedyś w tej fabryce pracę?

Niewykorzystana linia światłowodowa. Z uwagi na sporą odległość do centrali w Żerkowie, osiągi łącz internetowych oferowanych na liniach telefonicznych są bardzo mizerne. Podczas telefonizacji do Chrzana dociągnięto także światłowód, który pozwoliłby na zaoferowanie każdemu mieszkańcowi internet o szybkości kilkudziesięciu Mb/s, jednak kabel ten nie jest wykorzystany. Kto jest właścicielem tej instalacji i dlaczego na jej bazie nie oferuje usług?

Czołg przy przejeździe kolejowym. Chodzą słuchy o radzieckim czołgu, który wypadł z drogi i przez pewien czas był unieruchomiony przy przejeździe kolejowym. Może ktoś zna szczegóły tej historii?

Czy znamy nazwiska bojowników z Chrzana? Zapewne byli wśród naszych mieszkańców uczestnicy Powstania Wielkopolskiego, I lub II Wojny Światowej albo wojny z bolszewikami. Gazeta Jarocińska podaje, że mieszkańcy Chrzana: Stanisław Kraska i Antoni Kujawa zginęli na froncie w 1920r. Warto by dowiedzieć się więcej o nich oraz o innych i utrwalić bohaterskie nazwiska.

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa to miejsce, które może być przebogate w zaskakujące informacje o Chrzanie. Znajdują się tam numery archiwalne Gazety Jarocińskiej, wydawanej w latach 1921-1939. W internecie nie są jednak dostępne kompletne numery, tylko losowe strony. Do tej pory jedyne ślady po Chrzaniakach z tamtych czasów znaleźliśmy w ogłoszeniach drobnych i ogłoszeniach komornika. Przejrzanych zostało jednak tylko kilkadziesiąt stron z dostępnych online wydań. Ciekawych materiałów można spodziewać się także po zarchiwizowanym tam „Orędowniku Wielkopolskim”.

Dodaj komentarz